שימוע לפני פיטורים הוא זכות חוקית של כל עובד בישראל. אבל בפועל – זכות זו לא תמיד ממומשת ואף ממומשת למראית עין בלבד. כלומר, במהלך השימוע לא באמת ניתנת לעובד הזדמנות להגן על עצמו מסיבות שונות. תמלול שימוע יכול להיות הקו הדק המפריד ביניכם לבין המשך העסקה בתפקיד חשוב לכם ולכן מומלץ להקליט פגישות שימוע ולאחר מכן לבצע תמלול של השימוע לצרכים משפטיים.

מתי כדאי לבצע תמלול שימוע?

שימוע לפני פיטורים עשוי להיות תהליך טבעי והוגן, שמתקיים כדי לתת לעובד זכות להגן על עצמו לפני פיטורים ולהוכיח כי למעשה אין עילה מוצדקת לפטר אותו. החוק מחייב קיום הליך שימוע גם לפני עריכת שינוי מהותי בתנאי העסקה, כמו החלפת מקום עבודה, החלפת תפקיד, הרעת תנאים, הורדה בשכר ועוד.

עם זאת, הליך השימוע מתקיים גם כדי לאפשר למקום העבודה להוכיח כי אכן קיימת עילה מוצדקת לפיטורים.

הבעיה מתחילה כאשר ארגונים רבים משתמשים בתהליך השימוע כעלה תאנה, פשוט כדי להוכיח כי ביצעו את הפיטורים כדין ולא באמת כדי לאפשר לעובד להגן על עצמו, או כאשר עובד מנסה לטעון לשווא כי פוטר שלא בצדק או שלא כדין.

זה יכול לקרות בגלל קבלת החלטה על פיטורים שאינה מוצדקת, בגלל חוסר הגינות או חוסר הוגנות של מקום העבודה, בגלל קיצוצים ובגלל אינספור סיבות אחרות, שאינן מצדיקות את תהליך הפיטורין ואף לעיתים הופכות אותו בלתי חוקי.

כאשר מתאפשר לעובד להוכיח את צדקתו, באמצעות הקלטה של פגישת שימוע ולאחר מכן תמלול שימוע, העובד עשוי להיות זכאי לקבל את משרתו בחזרה, או לחילופין לקבל פיצויים בגין ההליך הלא חוקי.

תמלול שימוע

איך תמלול שימוע יכול לעזור לכם?

החוק מחייב מעסיקים לקיים שימוע תוך תיעוד באמצעות פרוטוקול מסודר ומסירת העתק לעובד. הפרוטוקול חייב לכלול את התייחסות העובד לטענות המעסיק ואף להיות חתום על ידי העובד, המאשר כי התיעוד נכון. עם זאת, תיעוד באמצעות הקלטה ותמלול תמיד יהיה אמין ומדויק יותר.

ההיסטוריה המשפטית בישראל מלאה בפסקי דין שניתנו לעובדים אשר תבעו את מקום עבודתם בגין הליך שימוע לא תקין לכאורה או אי קיום שימוע. לאורך השנים, עובדים רבים קיבלו פיצויים נכבדים בעקבות החלטת בית המשפט לגבי קיום שימוע שלא כדין.

תמלול שימוע הוא האמצעי האיכותי והאפקטיבי ביותר כדי להוכיח מה נאמר בתהליך השימוע – האם ניתנה לכם הזדמנות להגן על עצמכם בתור עובדים? האם אתם בתור מקום עבודה ניהלתם את ההליך כדין, הקשבתם לעובד בלב פתוח ונפש חפצה? האם בית המשפט יפסוק לטובתכם או לא?

תמלול שימוע – כיצד לבחור נכון?

לכאורה כל אחד יכול להציע לכם שירותי תמלול, אך החוכמה היא לבחור אך ורק באנשי מקצוע מוכשרים, מנוסים ומדויקים. מומלץ תמיד לבדוק את הוותק והניסיון של התמלילן וכמובן לחפש אחר חוות דעת וביקורות של לקוחות קודמים. כבר בשיחת הטלפון עם ניר סלע תוכלו להתרשם מרמת המקצועיות והשקיפות של חברתנו, על כך יש לתת את הדעת ולהבין את החשיבות הרבה בבחירת איש מקצוע מיומן ומנוסה. 

לסיכום, בין אם אתם מייצגים מקום עבודה המעוניין לבצע שימוע כדין ולוודא קיומו של מסמך חוקי המאשר באופן אמין ומקצועי את התנהלותכם החוקית לאורך השימוע ובין אם אתם עובדים המבקשים להוכיח שאתם מועמדים לפיטורין שלא כדין – תמלול שימוע הוא הדרך המקצועית והאיכותית ביותר להשיג זאת. צרו קשר למידע נוסף.

 

© כל הזכויות שמורות ל-ניר סלע - שירותי הקלטה ותמלול
דילוג לתוכן